Τελέστηκε την Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2023 στην παρουσία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκου Χριστοδουλίδη το Μνημόσυνο των Αγωνιστών του Εθνικοαπελευθερωτικού Αγώνα της ΕΟΚΑ 1955-59 που διοργάνωσε η Ένωση Αγωνιστών Παραλιμνίου ΕΟΚΑ 1955-59 σε συνεργασία με τον Δήμο Παραλιμνίου.
Το Μνημόσυνο τελέστηκε στον Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Γεωργίου στο Παραλίμνι προϊσταμένου του Μητροπολίτη Κωνσταντίας και Αμμοχώστου κ. Βασιλείου. Ακολούθως τελέστηκε Τρισάγιο στο Μνημείο Ηρώων ΕΟΚΑ 1955-59 και κατάθεση στεφάνων. Επιμνημόσυνο λόγο εκφώνησε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης.
Στεφάνι κατέθεσαν ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης, ο Μητροπολίτης Κωνσταντίας και Αμμοχώστου κ. Βασίλειος, ο Δήμαρχος Παραλιμνίου, κ. Θεόδωρος Πυρίλλης, ο Πρόεδρος της Ένωσης Αγωνιστών Παραλιμνίου ΕΟΚΑ 1955-59 κ. Σπύρος Τσούκκας, ο κ. Δημοσθένης Κατσούρης εκ μέρους του Συνδέσμου Αγωνιστών ΕΟΚΑ 1955-59, ο πρώην Υπουργός Δικαιοσύνης και Δημόσιας Τάξης κ. Νίκος Κόσιης, ο Πρόεδρος του ΔΗΚΟ κ. Νικόλας Παπαδόπουλος, εκ μέρους της Προέδρου του ΔΗΣΥ ο κ. Γιώργος Νικολέττος, εκ μέρους του Προέδρου του ΕΛΑΜ ο Βουλευτής Αμμοχώστου κ. Λίνος Παπαγιάννης, εκ μέρους του Προέδρου της ΕΔΕΚ η κα Χριστίνα Στέκα, ο Κοινοτάρχης Αχερίτου κ. Μιχάλης Καούνας, ο Διοικητής της 7ης Μηχανικόνητης Ταξιαρχίας Πεζικού Ταξίαρχος Μανώλης Μανώλη, ο Αστυνομικός Διευθυντής Αμμοχώστου, Αστυνόμος Α’, Γιώργος Οικονόμου, ο Υποπυραγός Χρίστος Κωνσταντινόδης εκ μέρους του Πυροσβεστικού Σταθμού Αμμοχώστου, ο Πρόεδρος του Οργανισμού Νεολαίας Κύπρου, κ. Κλεάνθης Κουτσόφτας, ο κ. Ανδρέας Μαϊμαρίδης εκ μέρους του Συμβουλίου Ιστορικής Μνήμης ΕΟΚΑ 1955-59, εκ μέρους της Σχολικής Εφορείας και των Δημόσιων Εκπαιδευτηρίων Παραλιμνίου ο Πρόεδρος της Σχολικής Εφορείας Παραλιμνίου κ. Σολωμός Κωνσταντίνου, η Διευθύντρια του Xenion Education κα Κατελίτσα Ζουβάνη-Φυλακτού και εκ μέρους της ΣΕΚ ο κ. Δημήτρης Μαούρης.
Παρέστησαν επίσης μεταξύ άλλων, ο Υφυπουργός Τουρισμού κ. Κώστας Κουμής, οι βουλευτές Αμμοχώστου του ΔΗΣΥ κ. Νίκος Γεωργίου και κ. Ζαχαρίας Κουλίας, ο πρώην Υπουργός Υγείας κ. Χρίστος Πελεκάνος, Διευθυντές Δημόσιων και Ιδιωτικών Εκπαιδευτηρίων, εκπρόσωποι Συντεχνιών και Σωματείων και εκπρόσωποι και μέλη των Συνδέσμων Αγωνιστών ΕΟΚΑ 1955-59.