Wimbledon: Ο Αλκαράθ διέλυσε με 3-0 τον Τζόκοβιτς και κατέκτησε ξανά τον τίτλο στο Λονδίνο

Ο Κάρλος Αλκαράθ βγήκε θριαμβευτής με αντίπαλο τον Νόβακ Τζόκοβιτς, επικράτησε με 3-0 σετ και κατέκτησε τον 2ο διαδοχικό τίτλο της καριέρας του στο Wimbledon.

IMG 0753 alcaraz, Wimbledon, Αλκαράθ, Τένις

Ο πολυαναμενόμενος τελικός του Wimbledon ήταν ντέρμπι μόνο για ένα σετ, με τον Κάρλος Αλκαράθ να νικά τον Νόβακ Τζόκοβιτς με 6-2, 6-2, 7-6(4) και να διατηρεί τον τίτλο του.

Ο 21χρονος Ισπανός διατήρησε το αήττητο σε τελικούς Grand Slam, τέσσσερις παρουσίες, τέσσερις τίτλοι: Δύο στο Wimbledon (2023, 2024), ένας στο US Open (2022) κι άλλος ένας στο Roland Garros.

IMG 0754 alcaraz, Wimbledon, Αλκαράθ, Τένις

Άνετα το 1-0

Το εναρκτήριο game είχε διάρκεια 14 λεπτών, επτά ισοπαλίες, 20 πόντους και τον Αλκαράθ στην 5η ευκαιρία μετά το λάθος του Τζόκοβιτς, να φθάνει στο break για το 1-0.

Ο Ισπανός κατέκτησε με άνεση το πρώτο του service game (2-0) και συνέχισε με love game για το 3-1.

Στο 5ο game o Αλκαράθ μετά το 30-30, με αβίαστο λάθος έδωσε νέο break point στον Αλκαράθ και με διπλό λάθος από τον Σέρβο, ο Ισπανός ξέφυγε με 4-1.

Ο Τζόκοβιτς δεν εκμεταλλεύτηκε την πρώτη του ευκαιρία για break, με τον Αλκαράθ να φθάνει στο 5-1. Ο Τζόκοβιτς με love game έκανε το 5-2, όμως ο Αλκαράθ στο 2ο set point που δημιούργησε κατέκτησε το σετ με 6-2 σε 41 λεπτά.

IMG 0755 alcaraz, Wimbledon, Αλκαράθ, Τένις

Στο ίδιο μοτίβο και 2-0

Με break άρχισε ο Αλκαράθ και το 2ο σετ και παρά τα δύο διπλά λάθη, διατήρησε το σερβίς του για το 2-0. Ο Σέρβος εξακολουθούσε να μην έχει ενεργό ρόλο στον τελικό, με τον Αλκαράθ να προηγείται άνετα με 3-1 και με love game το 4-2.

Ο Τζόκοβιτς στο 7ο game βρέθηκε ξανά αντιμέτωπος με break point και ξανά με διπλό λάθος, ο Αλκαράθ προηγήθηκε 5-2, για να κλείσει με άνεση και το 2ο σετ στο 6-2.

Πήγε να «αυτοκτονήσει», τίτλος στο tie break

Ο Τζόκοβιτς πήρε το εναρκτήριο game στο 3ο σετ (1-0) και στη συνέχεια «σβήνοντας» τέσσερις ευκαιρίες για break, ο Σέρβος προηγήθηκε με 2-1.

Με δύο διαδοχικά love game ο Τζόκοβιτς προηγήθηκε 3-2 και στο 6o game βρήκε τη 2η ευκαιρία του για break στον τελικό, με τον Αλκαράθ να βγαίνει αλώβητος για το 3-3. Με νέο love game ο Τζόκοβιτς έκανε το 4-3 και με άνεση ο Αλκαράθ το 4-4.

Ο Ισπανός με to 5o break προηγήθηκε με 5-4 και σερβίροντας για τον τίτλο, προηγήθηκε 40-0, όμως δεν έκλεισε τον τελικό: Διπλό λάθος και τέσσερα στη σειρά λάθη, έφεραν το 1o break για τον Τζόκοβιτς στον αγώνα (5-5), με το σετ να οδηγείται στο tie break. Εκεί ο Αλκαράθ προηγήθηκε με 3-1 και 6-4 και με τον Τζίκοβιτς να κάνει το λάθος, έφθασε στο 7-6(4) και στον τίτλο.

Πηγή: Το Βήμα