Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 9 Ιουλίου 2024 στο Δημοτικό Αμφιθέατρο “Κυριακού Πελαγία” στο Παραλίμνι η επετειακή μουσικοχορευτική εκδήλωση στο πλαίσιο των εκδηλώσεων μνήμης για την 9η Ιουλίου 1974 και το μαύρο καλοκαίρι της τουρκικής εισβολής του 1974 υπό τον τίτλο: “Η Ρωμιοσύνη εν φυλή συνότζιαιρη του κόσμου” η οποία συνδιοργανώθηκε από τον Δήμο Παραλιμνίου – Δερύνειας και τη Χορωδία Μελιζόνα.
Σε χαιρετισμό του ο Δήμαρχος Παραλιμνίου – Δερύνειας κ. Γιώργος Νικολέττος αναφέρθηκε στις συνέπειες της τουρκικής εισβολής και τα τραγικά γεγονότα του Ιουλίου και του Αυγούστου του 1974, καθώς και τις συνέπειες τις οποίες βιώνουμε μέχρι και σήμερα με την προσφυγιά, τους αγνοούμενους καθώς και τις τουρκικές προσκλήσεις της Άγκυρας και του ψευδοκράτους στα κατεχόμενα εδάφη του Δήμου εντός των ορίων της Δερύνειας.
Συνεχάρη, παράλληλα, τα πολιτιστικά σύνολα του Δήμου για τη σημαντική προσπάθεια που καταβάλλουν για διατήρηση της συλλογικής μνήμης και διαβεβαίωσε για ακόμη μία φορά ότι η δημοτική αρχή θα σταθεί αρωγός και συμπαραστάτης σε όλα τα πολιτιστικά σύνολα όλων των δημοτικών διαμερισμάτων.
Στην εκδήλωση συμμετείχαν η Χορωδία «Μελιζόνα», το Πολιτιστικό Εργαστήρι Παρά τη Λίμνη, η Μαντολινάτα Παραλιμνίου, πλήρης ορχήστρα υπό τη διεύθυνση του Ανδρέα Καρβέλα και οι σολίστ Μιχάλης Χατζημιχαήλ, Στέφανος Πελεκανής, Μάρκος Γιώργατσος, Θεόδουλος Παπαγεωργίου, Παναγιώτης Κουμάσης και Ειρήνη Πελαγία.