Με κάθε τιμή, τελέστηκε την Κυριακή 28 Ιουλίου 2024 στον Ιερό Ναό Αναστάσεως του Σωτήρος, το ετήσιο θρησκευτικό μνημόσυνο των ηρωικών πεσόντων κατά την τουρκική εισβολή του 1974, Κυριάκου Νικολέττη, Κυριάκου Ποταμού, Χριστοφή Αναστάση, Μιχαλάκη Θεοδούλου, Αντώνη Παντελή και Αδάμου Εγγλέζου και η Δέηση υπέρ της ανεύρεσης των πέντε Αγνοουμένων της Σωτήρας, Ευστάθιου Ευσταθίου, Γεώργιου Αθανάση, Κώστα Λυσή, Παναγιώτη Πασχάλη και Γεώργιου Πάτσιη.
Την κυβέρνηση εκπροσώπησε ο Γενικός Διευθυντής της Γενικής Διεύθυνσης Ανάπτυξης κ. Ανδρέας Ζαχαριάδης όπου και απηύθυνε τον Επιμνημόσυνο λόγο.
Προηγήθηκε πορεία από τα μέλη της Λέσχης Εφέδρων Καταδρομέων Σωτήρας από το κοιμητήριο Σωτήρας, μεταφέροντας φλόγα από τα καντήλια των κεκοιμημένων Ηρώων μέχρι και το Μνημείο Πεσόντων και Αγνοουμένων.
Ακολούθησε προσκλητήριο πεσόντων και αγνοουμένων από τη Λέσχη Εφέδρων Καταδρομέων, τρισάγιο υπέρ αναπαύσεως των πεσόντων και δέηση υπέρ ανευρέσεως και εξακρίβωσης της τύχης των αγνοουμένων της Σωτήρας.
Ακολούθησε κατάθεση στεφάνων ενώ στη λιτή αλλά συγκινητική τελετή των 50 χρόνων Τιμής και Δόξας,
ακολούθησε απαγγελία ποιήματος με τίτλο «Για Πάντα» της Κυριακής Χαραλάμπους εκ Σωτήρας. Το καλλιτεχνικό πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με τραγούδια της Δημοτικής Χορωδίας Σωτήρας και τον Εθνικό Ύμνο στη παρουσία των συγγενών πεσόντων και αγνοουμένων, τις Κατηχητικές Συνάξεις Σωτήρας και τους μαθητές του Γυμνασίου – Λυκείου Ειρήνης και Ελευθερίας.