Πρωταθλητής για 27η φορά ο ΑΠΟΕΛ

pote 2 ΑΠΟΕΛ, Ποδόσφαιρο

Ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε συνεπής στο ραντεβού που είχε με τον τίτλο! Στο τελευταίο ματς της σεζόν νίκησε την Ανόρθωση στο ΓΣΠ (2-1) και βγάζει και πάλι τους οπαδούς του στους δρόμους και τους στέλνει… στον εξώστη του σωματείου, εκεί όπου συνηθίζεται να πανηγυρίζονται οι τίτλοι πρωταθλήματος!

Για να φτάσει στην κατάκτηση της νίκης επί της «Κυρίας» έπρεπε να καρδιοχτυπήσει αρκετά, αλλά και να κάνει άλλη μια ανατροπή στη φετινή σεζόν. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Παλάνκα (25′), όμως χτύπησε σε καίρια χρονικά σημεία και πήρε τον τίτλο. Ισοφάρισε δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Ενσούε (43′) και δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς με τον Ποτέ (88′).

ΑΠΟΕΛ (Μπρούνο Μπαλταζάρ): Πέρεθ, Νσούε, Λάγο (46′ Ιωάννου), Πολιάκοφ (80′ Αλωνεύτης), Μερκής (71′ Ζαχίντ), Μοράις, Σόουζα, Σάλαϊ, Εμπεσίλιο, Ντελατόρε, Ποτέ.

Ανόρθωση (Ρόνι Λέβι): Αρούς, Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Κοφί, Στρούνα, Βίκτορ, Οικονομίδης, Ράγιος, Καρλίτος (62′ Αμπντουλάγιεφ), Ιγκεμπόρ, Παλάνγκα (81′ Ματθαίου).

Σκόρερ: 43′ Ενσούε, 88′ Ποτέ / 25′ Παλάνγκα

Κίτρινες: Πέρεθ / Καρλίτος, Παλάνγκα, Ιγκεμπόρ, Βίκτορ, Στρούνα