Η Αναγέννηση δεν τα έβαλε κάτω και πάλεψε μέχρι το τέλος για τη νίκη.

259680339 4580553468657977 4606285834624830533 n exclusive, ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ, Ντέρμπι, Ομόνοια, Πετόσφαιρα Ανδρών

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ.
Ματσάρα στην ΔΕΡΥΝΕΙΑ!

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας πέρασε από «συμπληγάδες» στη Δερύνεια αλλά κέρδισε τη μαχητικότατη Αναγέννηση με 2-3 σε ματσάρα που κράτησε 134’. Η Αναγέννηση προηγήθηκε, βρέθηκε να χάνει, δεν τα έβαλε κάτω και πάλεψε μέχρι το τέλος για τη νίκη. Πήρε όμως ένα σημαντικό βαθμό.

Η Ομόνοια προηγήθηκε 03-05 στην έναρξη του αγώνα. Οι «πράσινοι» της Λευκωσίας προηγήθηκαν στη συνέχεια 09-12, αλλά οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 17-15. Στα τελικά στάδια του σετ, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 20-20. Η ομάδα του Γ. Μέλκα προηγήθηκε 23-21 και κέρδισε τελικά με 25-22 σε 25’ ανοίγοντας το σκορ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ. Η Ομόνοια προηγήθηκε με +3 (08-11). Η Αναγέννηση έμεινε κοντά στο σκορ, αλλά η Ομόνοια ξέφυγε με 17-22, κερδίζοντας με 19-25 σε 28’ και ισοφάρισε τον αγώνα.

Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 10-07, αλλά άμεσα η Ομόνοια εκμηδένισε τις αποστάσεις ισοφαρίζοντας σε 10-10. Η Ομόνοια κατάφερε στα τελικά στάδια να πάρει διαφορά και να προηγηθεί με 1-2, κερδίζοντας με 19-25 σε 27’, ανατρέποντας το σκορ.

Στο τέταρτο σετ η Αναγέννηση κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι και κέρδισε με 25-22 σε 32’, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε και στο τάι – μπρέικ, με τις δυο «πράσινες» ομάδες να συμβαδίζουν. Η Αναγέννηση προηγήθηκε 13-12, αλλά η Ομόνοια ανέτρεψε τα δεδομένα κερδίζοντας 13-15 σε 22’ και τον αγώνα με 2-3 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, Antonic, Torres, Καραγιάννης, Flores, Fellahoglu – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Κούρμουζος, Στέκας, Τόφια.
OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ): Lescov, Leontyev, Ελευθερίου, de Souza, Προδρόμου, Αλεξίου. –Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.