ΘΟΪ Αυγόρου: Αήττητη στην πρώτη φάση των ομίλων στο γυναικείο βόλεϊ

Νίκησε την Ανόρθωση η Αναγέννηση Δερύνειας

Copy of Copy of Copy of Copy of Copy of Untitled 8 exclusive, ΒΟΛΕΪ, Βόλεϊ γυναικών, Πετόσφαιρα

Γεμάτη ντέρμπι ήταν η 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας Γυναικών σε Α’ και Β’ Όμιλο που έγινε την Τετάρτη 01 Δεκεμβρίου 2021. Μεγάλες νίκες πέτυχε στον Α’ Όμιλο το UcLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου επί της Ε.Ν.Α.ΑΘ στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου και η Αναγέννηση Δερύνειας επί της Ανόρθωσης Πετ. με 3-0 στη Δερύνεια για τον Β’ Όμιλο. Επίσης, για τον Α’ Όμιλο ο Μαραθώνας Κ.Β. επικράτησε στο Γυμνάσιο Αγ. Χαραλάμπους στην Έμπα του GiTi Α.Ο. Διόνυσου 1-3.

Α’ ΌΜΙΛΟΣ

Το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής έγινε στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου όπου ο Uclan Cyprus ΘΟΪ Αυγόρου κέρδισε την αήττητη μέχρι την Τετάρτη Ε.Ν.Α.ΑΘ. με 3-1 σετ. Η ομάδα του Αυγόρου που συνεχίζει αήττητη προηγήθηκε με 2-0 σετ (25-13, 25-16). Στο τρίτο σετ έγινε ντέρμπι με την Ε.Ν.Α.ΑΘ να κερδίζει 23-25 και να μειώνει σε 1-2 σετ. Το τέταρτο σετ άνηκε στο UcLan Cyprus ΘΟΪ Αυγόρου που κέρδισε 25-09 και πήρε το τρίποντο με το τελικό 3-1 σετ. Το UcLan Cyprus ΘΟΪ Αυγόρου σε σύνολο έξι αγώνων έχει 17 βαθμούς και η Ε.Ν.Α.ΑΘ. έμεινε σε έξι αγώνες στους 14.

Το ντέρμπι σφύριξαν οι Μ. Κοκκωνή και Χ. Αλεξάνδρου με σημειωτή Μ. Χαραλάμπους.

Στην 4η θέση του Α’ Ομίλου και ελπίζει για καλύτερη συνέχεια πέρασε ο Μαραθώνας Κ.Β. που μέσα στο Γυμνάσιο Αγ. Χαραλάμπους στην Έμπα κέρδισε με 1-3 τον υπολογίσιμο GiTi Α.Ο. Διόνυσο. Η προσφυγική ομάδα των Κάτω Βαρωσίων προηγήθηκε με 0-2 σετ αφού κέρδισαν με 21-25 και 20-25. Ο GiTi Α.Ο. Διόνυσος αντέδρασε μείωσε σε 1-2 παίρνοντας το τρίτο σετ με 25-15. Στο τέταρτο όμως ο Μαραθώνας επανήλθε, κέρδισε με 21-25 και τον αγώνα με 1-3 σετ. Ο Μαραθώνας με τρεις νίκες έχει 09 βαθμούς και ο GiTi A.O. Διόνυσος έχει 04.

Διαιτητές ήταν οι Α. Πολυδώρου – Γ. Λοϊζου και σημειωτής ο Ν. Φλουρή

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 6Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Β’ ΌΜΙΛΟΣ

Στα «κόκκινα» συνεχίζει να παίζει ο Άρης Πολεμίου. Ο «Θεός του πολέμου» επικράτησε και στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου του ΑΠΟΚ με 0-3 σετ. Οι «πράσινες» ήταν ανώτερες και κέρδισαν 15-25, 20-25 και 11-25 τα σετ. Ο Άρης είναι πρώτος και αήττητος στον Β Όμιλο με 7 νίκες σε 7 αγώνες και 21 βαθμούς. Ο ΑΠΟΚ δέχθηκε τη 2η του ήττα και έμεινε στην 4η θέση.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ν. Τζιακούρης και Ι. Παπαθεοχάρους. Σημειωτής ήταν ο Κ. Σουρουλλάς.

Σπουδαία νίκη πέτυχε στο έτερο ντέρμπι της αγωνιστικής η Αναγέννηση Δερύνειας που στο Γήπεδο της Δερύνειας κέρδισε την Ανόρθωση Πετόσφαιρα με 3-0 σετ και είναι στη 2η θέση με 18 βαθμούς . Η Ανόρθωσις Πετόσφαιρα που έχει έξι αγώνες έχασε δεύτερη φορά και είναι στην 3η θέση με 12 βαθμούς. Τα σετ: 25-13, 25-14, 25-22.

Διαιτητές: A. Zορλής – Α. Βασιλείου / Σημειωτής: Α. Μάρκου

Ιστορία έγραψε την Τετάρτη 01 Δεκεμβρίου 2021 ο Λέοντας Λειβαδιών. Η γυναικεία ομάδα της ομάδας κέρδισε στο Λύκειο Λειβαδιών τον Πανιδαλίακό με 3-1 και πέτυχε την πρώτη νίκη στη σύντομη ιστορία της σε επίπεδο Γυναικών. Τα κορίτσια του Μάριου Χρυσοστόμου προηγήθηκαν 2-0 (26-24, 25-16). Η ομάδα του Ιδαλίου μείωσε σε 1-2 κερδίζοντας το τρίτο σετ με 18-25. Τη νίκη προσυπέγραψε στις Λιονταρίνες το τέταρτο σετ με σκορ 25-21 και 3-1 σετ. Ο Λέοντας είναι στην 7η θέση με 02 βαθμούς, ενώ ο Πανιδαλιακός ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με 7 ήττες.

Στην ιστορική νίκη του Λέοντα έπαιξαν οι: Aναστασίου, Α. Αντωνίου, Κάνναου, Ισιδώρου, Μιχαηλίδου, Χατζηκωνσταντή, Βίττη, Νικολάου, Κουφοβασίλη, Δ. Αντωνίου, Λουκά και Χαραλάμπους.

Διαιτητές: Π. Σαράντης –Α. Δημητρίου / Σημειωτής: Ε. Παστελλή

Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στην Τεχνική Σχολή Πάφου στον αγώνα Παφιακός – Εθνικός Λατσιών. Ο Παφιακός κέρδισε με 3-2 σετ και ανέβηκε στην 5η θέση με 08 βαθμούς. Ο Εθνικός Λ. έμεινε στην 6η θέση με 07 βαθμούς. Τα σετ: 25-10, 23-25, 19-25, 30-28, 15-08.

Διαιτητές: Μ. Αντώρκας – Α. Πηλέα / Σημειωτής: Γ. Πέτρου

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 7Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Άρης Πολ. (7) 7-0 21-00 21
Αναγέννηση Δερύνειας (7) 6-1 18-07 18
Ανόρθωσις Πετ. (6) 4-2 12-06 12
ΑΠΟΚ (6) 4-2 13-07 12
Παφιακός (7) 3-4 09-15 08
Εθνικός Λ. (7) 2-5 10-15 07
Λέοντας (7) 1-5 04-19 02