Δερύνεια και Παραλίμνι πήραν τις νίκες

a 1 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ, ΕΝΠ, Ένωση Νέων Παραλιμνίου, Νέα Αμμοχώστου

Το Παραλίμνι, στο ντεμπούτο του Αντρέ Πάους στην ομάδα, και η Ομόνοια Αραδίππου ήταν οι μεγάλες νικήτριες στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της δεύτερης κατηγορίας. Οι βυσσινί νίκησαν τον Χαλκάνορα με 3-0 χάρη στα δύο τέρματα του Παύλου και ένα του Εντενίλσον. Έτσι, έφτασαν στους 14 βαθμούς και μείωσαν τη διαφορά από τις προπορευόμενες ομάδες.

Την ευθύνη της ομάδας είχαν σαν υπηρεσιακοί προπονητές οι Λευτέρης Ελευθερίου και Χρίστος Κοτσώνης. Το παιγνίδι παρακολούθησε από την κερκίδα ο νέος προπονητής Αντρέ Πάους.

Μετά τη σημερινή νίκη, η Ένωση ανέβηκε στην 3η θέση, 4 βαθμούς πίσω από την Αραδίππου. Επόμενο παιχνίδι με την ΠΑΕΚ στην Λευκωσία.

Από εκεί και πέρα, η Ομόνοια Αραδίππου έφερε… τούμπα τον αγώνα με την Ξυλοτύμπου, έφυγε νικήτρια από το γήπεδο με 2-1 και αφού οι Οθέλλος και Καρμιώτισσα δεν κέρδισαν, ξέφυγε στο +2 στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 45ο λεπτό, όμως με τέρματα των Τσίτα στο 50ο και Θεράποντος στο 65ο λεπτό πήρε τελικά τη νίκη.

Από εκεί και πέρα, η Δερύνεια πήρε το ντέρμπι με την Καρμιώτισσα. Νίκησε με 2-1 και ανέβηκε στους 13 βαθμούς. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Μγκούνι με αυτογκόλ στο 25ο λεπτό και Βέσλεμ στο 62ο. Η Καρμιώτισσα, που έμεινε στους 14 βαθμούς, σκόραρε ο Χριστοφή στο 87ο λεπτό, προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά στο τέλος δεν απέφυγε την ήττα.

Τέλος, στα υπόλοιπα παιχνίδια ο Διγενής Ορόκλινης κέρδισε με 2-1 τον Εθνικό Άσσιας, η ΑΕΖ με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε εκτός έδρας του ΑΣΙΛ, ενώ Οθέλλος και ΠΑΕΕΚ έμειναν στο 1-1. Η ομάδα της Αθηένου, του Νίκου Νικολάου, έμεινε έτσι στο -1 από την πρώτη θέση που βρίσκεται η Ομόνοια Αραδίππου. Η Η αυλαία της 7ης αγωνιστικής άνοιξε χθες με τον αγώνα ΘΟΪ-Αγία Νάπα ο οποίος έληξε ισόπαλος 1-1.

Σάββατο 4 Νοεμβρίου

Ομόνοια Αραδίππου-Ξυλοτύμπου 2-1 (50′ Τσίτας, 65′ Θεράποντος / 45′ Παπαγγελοδήμου)

Διγενής Ορόκλινης – Εθνικός Άσσιας 2-1 (10′ Κάττος, 65′ Κατσιατής / 75′ Παναγιώτου)

ΑΣΙΛ – ΑΕΖ 1-2 (9′ Καρντόσο / 18′ Γκονσάλες, 62′ )

Δερύνεια – Καρμιώτισσα 2-1 (25′ Μγκούνι αυτ., 62′ Βέσλεμ / 87′ Χριστοφή)

Οθέλλος – ΠΑΕΕΚ 1-1 (18′ Χριστοφή / 23′ Τζιαμμάς)

Παραλίμνι – Χαλκάνωρ 3-0 (21′ Εντενίλσον, 30′, 64′ Παύλου)