ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ: Εγκαινίασε το νέο γήπεδο η Ένωση με ήττα από Κεραυνό (ΒΙΝΤΕΟ+ΕΙΚΟΝΕΣ)

Τον πρώτο της αγώνα εντός του ολοκαίνουριου γηπέδου της έδωσε σήμερα η Ένωση Νέων Παραλιμνίου. Η βυσσινί ηττήθηκαν από τον Κεραυνό Στροβόλου με σκορ 69-64, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε για την 16η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά και είχαν το προβάδισμα στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της. Από το τέλος της πρώτης περιόδου και έπειτα ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι τέλους. Αξίζει να σημειωθεί πως ήταν ο πρώτος αγώνας που πραγματοποιήθηκε στο νέο κλειστό στάδιο Παραλιμνίου, σε παρουσία περίπου 600 φίλων της καλαθόσφαιρας. Παράλληλα, αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Παναγιώτη Τρισόκκα, ο οποίος αποχωρεί από την ενεργό δράση. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Άντονι Κινγκ με 23 πόντους (9 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Δείτε βίντεο από τον αγώνα αλλά και δηλώσεις για τον αποχαιρετισμό του Παναγιώτη Τρισόκκα:

Από δύο πόντους σημείωσαν στο πρώτο λεπτό του αγώνα οι δύο ομάδες (Ρέινς για ΕΝΠ, Κινγκ για Κεραυνό). Ακολούθησαν οκτώ πόντοι για τους γηπεδούχους (έξι ο Έβανς, δύο ο Ρέινς) με το σκορ να πάει στο 10-2. Μέχρι το 5:30 ο Κεραυνός πέτυχε πέντε πόντους (τέσσερις ο Κινγκ, ένα ο Τσάνελς) μειώνοντας σε 10-7. Ενάμιση λεπτό πιο μετά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 12-12, ενώ στο 8’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 16-13. Πριν το φινάλε της περιόδου η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη πέτυχε ακόμα έξι πόντους (από τρεις Κινγκ-Μπάρκερ) φέρνοντας το σκορ στο 19-16.

DSC 5446 exclusive, ΕΝΠ, Ένωση Νέων Παραλιμνίου, Καλαθόσφαιρα

Με πέντε πόντους μπήκε στην β’ περίοδο ο Κεραυνός (τρίποντο ο Χάγκινς, δύο ο Μπάρκερ) φέρνοντας το σκορ στο 24-16. Μέχρι το 13:30 οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στους πέντε (26-21), ενώ ενάμιση λεπτό μετά ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 30-24. Ακολούθησαν τέσσερις πόντοι για το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου, με τους Φίλερ-Έβανς (30-28), ενώ στην συνέχεια ο Κινγκ με πέντε πόντους και ο Μπάρκερ με δύο έφεραν την διαφορά στους εννέα (37-28). Στο 18’ ο Τρισόκκας μείωσε σε 37-30, ενώ λίγο αργότερα ο Μπάρκερ έφερε τον Κεραυνό ξανά μπροστά με εννέα πόντους (39-30). Ακολούθως ο Τρισόκκας με λέι απ μείωσε ξανά στους επτά την διαφορπα (39-32), ενώ στην συνέχεια ο Κεραυνός σημείωσε πέντε πόντους (τρίποντο ο Γουίλις, δύο ο Μπάλογκαν) φέρνοντας το σκορ στο 44-32. Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μπάλογκαν με τρίποντο μείωσε σε 44-35.

DSC 5408 exclusive, ΕΝΠ, Ένωση Νέων Παραλιμνίου, Καλαθόσφαιρα

Ο Κορωνίδης με τρίποντο έφερε μπροστά τον Κεραυνό με 47-35, ενώ ακολούθησαν τρεις πόντοι για την ΕΝΠ (δύο ο Ρέινς, ένα ο Φίλερ) που μείωσε σε 47-38, στο 25’. Στο επόμενο δίλεπτο το σκορ πήγε στο 50-42, ενώ μέχρι το 29’ ο Κινγκ με δύο ελεύθερες βολές έφερε την διαφορά στους δέκα (52-42). Πριν το τέλος του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα τρίποντο (Έβανς για ΕΝΠ, Μιχαήλ για Κεραυνό) με το σκορ να πηγαίνει στο 55-45.

DSC 5444 exclusive, ΕΝΠ, Ένωση Νέων Παραλιμνίου, Καλαθόσφαιρα

Με τρίποντο του Χάγκινς και δύο πόντους του Κινγκ ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός (60-45). Μέχρι το 32:30 το σκορ ήταν στο 61-49, ενώ στην συνέχεια ο Γουίλις με κάρφωμα έκανε το 63-49. Ακολούθως η Ένωση ήταν βελτιωμένη και μέχρι το 7’ πέτυχε έξι πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, μειώνοντάς σε 65-55. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Φίλερ για ΕΝΠ, Τσάνελς για Κεραυνό) με το σκορ να πάει στο 67-57, ενώ μέχρι το 39:15 η ΕΝΠ πέτυχε ακόμα τέσσερις πόντους με τους Έβανς-Ρέινς, μειώνοντας σε 67-61. Στο 39:30 ο Τσάνελς με μία ελεύθερη βολή έφερε τον Κεραυνό μπροστά με 68-61, ενώ στην συνέχεια ο Έβανς με τρεις πόντους μείωσε σε 68-64. Πριν την ολοκλήρωση του αγώνα ο Χάγκινς με μία ελεύθερη βολή διαμόρφωσε το τελικό 69-64.