Σκοποβολή: Γιώργος Καζάκος και Παναγιώτα Ανδρέου οι νικητές στο «Κύπελλο Κερύνειας»

Οι διεθνείς σκοπευτές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Επαρχίας Αμμοχώστου (ΣΚΟΕΠΑ) Γιώργος Καζάκος και Παναγιώτα Ανδρέου, ήταν οι μεγάλοι νικητές

1 NIKHTES

Οι διεθνείς σκοπευτές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Επαρχίας Αμμοχώστου (ΣΚΟΕΠΑ) Γιώργος Καζάκος και Παναγιώτα Ανδρέου, ήταν οι μεγάλοι νικητές στον δεύτερο αγώνα σκητ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ. Παράλληλα, οι νεαροί Κλεάνθης Βαρναβίδης και Αναστασία Ελευθερίου κέρδισαν στις κατηγορίες εφήβων και νεανίδων εξασφαλίζοντας θέση στην πρώτη τριάδα των ανδρών και γυναικών αντίστοιχα.

Σύμφωνα με την ΣΚΟΚ, ο αγώνας που ήταν και ο πρώτος μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω πανδημίας, ήταν για το «Κύπελλο Κερύνειας» και έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας το περασμένο Σαββατοκύριακο 20 και 21 Ιουλίου.

Με την ολοκλήρωση του αγώνα, ο πρωταθλητής του ΣΚΟΠΑΦ Γιώργος Αχιλλέως με 123/125 πέρασε επικεφαλής στον τελικό και ακολούθησαν με 122/125, ο έφηβος Κλεάνθης Βαρναβίδης και ο Στέφανος Νικολαΐδης της ΣΚΟΛΑΡ, ενώ οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Μενέλαος Μηχαηλίδης και Νικόλας Βασιλείου πέρασαν με 120/125 και 118/125 αντίστοιχα. Την εξάδα του τελικού συμπλήρωσε ο μετέπειτα νικητής Γιώργος Καζάκος με 117/125, ο οποίος πήρε τελικά τη νίκη με 53/60, έναντι 51/60 του Στέφανου Νικολαΐδη. Τρίτος τερμάτισε ο νεαρός Κλεάνθης με 41/50 και τέταρτος ο Μενέλαος με 34/60. Οι Γιώργος Αχιλλέως (24/30) και Νικόλας Βασιλείου (13/20) συμπλήρωσαν την εξάδα των βραβεύσεων.

Στη γυναικεία κατάταξη, όπου επικεφαλής πέρασε η Κωνσταντίνα Νικολάου της ΣΚΟΑΜ με 117/125, νικήτρια τελικά ανεδείχθη η πιο εύστοχη στον τελικό Παναγιώτα Ανδρέου με 51/60 η οποία στον κανονικό αγώνα πέτυχε 113/125. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η νικήτρια των νεανίδων Αναστασία Ελευθερίου με 47/60 (97/125) και την τρίτη η Κωνσταντίνα Νικολάου με 37/50. Στην τέταρτη και πέμπτη θέση τερμάτισαν οι Λουΐζα Θεοφάνους της ΣΚΟΛΕΥ (108/125) και Σωτηρία Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ (95/125).

Με το 122/125, ο Στέφανος Νικολαΐδης πήρε και την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη της Β’ κατηγορίας και ο Κλεάνθης Βαρναβίδης ήταν ο νικητής στην Α’ κατηγορία των εφήβων, ενώ στην αντίστοιχη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο έφηβος Κυριάκος Μιχαήλ της ΣΚΟΛΑΡ με 114/125 και στους παίδες ο Ανδρέας Ποντίκης της ίδιας Οργάνωσης με 104/125.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του δεύτερου αγώνα σκητ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Κερύνειας», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: