Λύτρωση ”Κυρίας” απο Μαρκίνιος

paiktesano24102011Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ανόρθωση κόντρα στον Απόλλωνα με 2-0 χάρη σε γκολ του Μαρκίνιου στο 57ο λεπτό και του Μιχάλη Κωνσταντίνου στο 94΄…

Αυτή είναι η 2η νίκη της ‘’Κυρίας’’ στο Αντώνης Παπαδόπουλος στην φετινή χρονιά, ενώ ο Απόλλωνας με αυτή του την ήττα έχασε και άλλο πολύτιμο έδαφος για διεκδίκηση μιας θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη.

Στο 1ο ημίχρονο η Ανόρθωση ήταν καλύτερη από τον Απόλλωνα, ωστόσο ο Απόλλωνας ήταν αυτός που βρήκε την πρώτη του ευκαιρία χάρη σε κεφαλιά του Νούνιεζ στο 15.
Στο 21 ο Λαβόρδε έκανε ατομική ενέργεια, ωστόσο το σουτ του κατέληξε άουτ.
Στο τρίλεπτο 36-39 η Ανόρθωση βρήκε 2 μεγάλες ευκαιρίες. Πρώτα με μια σέντρα του Άντιτς, που ο Οκκάς και ο Αγκέλοφ δεν πρόλαβαν να ακουμπήσουν και στην συνέχεια με σουτ του Αγκέλοφ.
Στην επανάληψη η Ανόρθωση δεν βρήκε κάποια μεγάλη ευκαιρία, ωστόσο στην πρώτη που βρήκε στο 57 κατάφερε και έκανε το 1-0. Ο Μαρκίνιος με πλασέ έκανε το 1-0 για την Ανόρθωση που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Στην συνέχεια δεν κατάφερε ο Απόλλωνας να αντιδράσει με την Κυρία να έχει ακόμη 1-2 καλές ευκαιρίες καταφέρνοντας να σκοράρει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μιχάλη Κωνσταντίνου βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα.
Ανόρθωση (Ρόνι Λέβι): Κοζάτσικ, Κόλιν, Σπρόκελ, Άντιτς, Τζανίσιο, Μαρκίνιος, Αγκέλοφ, Λαμπάν, Λαβόρδε, Ρονκάτο, Οκκάς.
Στον πάγκο: Σταχόβιακ, Τόμασιτς, Κωνσταντίνου, Λεϊβακαμπέσι, Σιέλης, Θεοδώρου.
Απόλλων (Μίχαϊ Στοϊκίτσα): Σβαλόφσκι, Κόλαρ, Λόπες, Νεβά, Μερκής, Χαμτανί, Οσενί, Σισοκό, Σταύρου (75′ Μπαγκούρα), Νούνιεζ, Ζοάο Πάολο.

Στον πάγκο: Φανή, Θεοφίλου, Νορό, Ερίσε, Κιρόφσκι, Ματούσοβιτς.

Κίτρινες: Μαρκίνιος – Μερκής, Οσενί, Κόλαρ, Νεβά
Διαιτητές: Μάριος Παναγή, Νίκος Γρηγοριάδης, Σωτήρης Βίκτωρος, Γιάννης Αναστασίου.
Πηγή: Sportnetcy.com