Αφεντικό ο Λέτο

Με ηγέτη και σκόρερ τον Σεμπάστιαν Λέτο, ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ 3-2 στο ΟΑΚΑ, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα και πέρασε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας…Ο Αργεντινός σημείωσε δύο γκολ στο 16΄ και 30΄, ο Κατσουράνης πέτυχε το τρίτο γκολ στο 53΄, ενώ ο Μπέλεκ στο 61΄ και ο Λεονάρντο στο 89΄ εκμεταλλεύθηκαν τη χαλάρωση που έδειξαν στη συνέχεια οι «πράσινοι» και μείωσαν για την «Ενωση».

Ο Παναθηναϊκός έδειξε από την αρχή ποιός είναι το «αφεντικό» του αγώνα και ο Σεμπάστιαν Λέτο ποιός είναι ο ηγέτης της ομάδας. Αφού στο 8′ ένα σουτ του Κλέιτον πέρασε δίπλα από το δοκάρι, στο 16′ και σε κάθετη μπαλιά του Κατσουράνη, ο Αργεντικός βρέθηκε απέναντι από τον Αραμπατζή και άνοιξε το σκορ. Η ΑΕΚ αδυνατούσε να οργανώσει το παιχνίδι της, παρουσίαζε μεγάλα αμυντικά κενά και στο 30′ πάλι ο Λέτο πήρε την μπάλα από τον Κουίνσι και με σουτ διπλασίασε τα τέρματα. Εξι λεπτά αργότερα και σε κόρνερ του Λεονάρντο, ο Κάλα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, σε μια από τις ελάχιστες επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο του β’ ημιχρόνου, οι «πράσινοι» πέτυχαν και τρίτο γκολ. Στο 53′ ο Αραμπατζής απέκρουσε το σουτ του Κουίνσι και στην επαναφορά της μπάλας ο Κατσουράνης την έστειλε στα δίχτυα. Κάπου εκεί άρχισαν να χαλαρώνουν επικίνδυνα οι «πράσινοι» και η ΑΕΚ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε μια ανύποπτη στιγμή, όταν σε σέντρα του Βάργκας στο 61′ και κεφαλιά του Καφέ, ο Μπέλεκ έπιασε γυριστό σουτ κι έκανε το 3-1. Και όχι μόνο αυτό, αλλά λίγο αργότερα (67′) οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι, σε σέντρα του Μπέλεκ και κεφαλιά του Λεονάρντο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δείχνουν στοιχεία χαλάρωσης και στο 89′ η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Λεονάρντο, με αποτέλεσμα τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων να αποκτήσουν μεγάλο ενδιαφέρον, χωρίς όμως να γίνει η μεγάλη φάση κι έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη, που τον έφερε και πάλι στην πρώτη θέση.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπάθας (Πειραιά)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιμάο, Μπουμσόνγκ – Καράμπελας, Κάλα, Καφές, Λυμπερόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Καπίνο, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Κουίνσι, Μαρίνος, Σπυρόπουλος, Σιμάο, Κατσουρανης (89′ Βιτόλο), Ζέκα (82′ Μαυρέας), Κλέιτον (69′ Καραγκούνης), Λέτο.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Αραμπατζής, Καφές, Κοντοές, Μανωλάς, Κάλα, Μπέλεκ, Λεονάρντο, Μάκος (68′ Κάρλος), Καράμπελας (56′ Λαγός, 77′ Γεωργέας), Βάργκας, Λυμπερόπουλος. Πηγή: Ελεύθερος Τύπος