Έχασε αλλά ελπίζει ακόμα (φωτορεπορτάζ)

lyon apoel14022012 019 1
lyon apoel14022012 019
Την ήττα με 1-0 γνώρισε το ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Λιόν στο «Ζερλάν», σε ένα παιχνίδι που έδειχνε να έχει μείνει από δυνάμεις…

Βέβαια, ακόμη και με αυτό το αποτέλεσμα, οι πρωταθλητές Κύπρου ελπίζουν ότι στον επαναληπτικό του «ΓΣΠ», ότι θα ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και θα συνεχίσουν να τρελαίνουν όλη την Ευρώπη, παίρνοντας την πρόκριση στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Από την αρχή του παιχνιδιού, το ΑΠΟΕΛ είχε σαν πρώτο στόχο την διατήρηση του μηδέν στην άμυνα, ενώ αντίθετα η Λιόν έψαχνε το γκολ που θα της έδινε προβάδισμα και στο σκορ, αλλά και ψυχολογικό.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έχαναν εύκολα την μπάλα στο κέντρο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να είναι αρκετά απειλητικοί, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που προσπαθούσαν να κρατήσουν με νύχια και με δόντια το ισόπαλο σκορ.

Τελικά τα κατάφεραν και το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς να έχουν πετύχει κάποιο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «γαλαζοκίτρινοι» έδειχναν να έχουν ξεμείνει από δυνάμεις, την ώρα που οι Γάλλοι πλησίαζαν πιο πολύ στο γκολ. Τελικά τα κατάφεραν και σκόραραν στο 58΄.

Ο Λακαζέτ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Χιώτη. Οι πρωταθλητές Κύπρου έψαξαν την απάντηση, αλλά έδειχναν ότι δεν μπορούσαν, την ώρα που η Λιόν πίεζε και για δεύτερο τέρμα.

Τελικά δεν άλλαξε κάτι, με το 1-0 να παραμένει και το ΑΠΟΕΛ να έχει ακόμη κάποιες ελπίδες πρόκρισης στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ.