Γαλαζοκίτρινο το ντέρμπι με ανατροπή του Σολάρι

Δύο γκολ του Εστεμπάν Σολάρι στο 74’ και στο 78’ ολοκλήρωσαν την ανατροπή του ΑΠΟΕΛ κόντρα στους δέκα παίκτες (για εξήντα λεπτά) της Ομόνοιας, με τους γαλαζοκίτρινους να κερδίζουν 3-1 και να ανεβαίνουν στην κορυφή με το τέλος του α’ γύρου…

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είναι πλέον πρώτη με 29 βαθμούς, η Ομόνοια έπεσε δεύτερη –μετά την πρώτη της φετινή ήττα– με 28 βαθμούς, ενώ στους ίδιους βαθμούς βρίσκεται η τρίτη ΑΕΛ. Η Ανόρθωση ακολουθεί με 25 βαθμούς.

Καθοριστικός για τον ΑΠΟΕΛ ο Άθως Σολωμού, που πέτυχε στο 44’ το 1-1 (ο Αβραάμ άνοιξε το σκορ στο 9’), ενώ στο 37’ είχε σώσει σίγουρο γκολ, όταν ο Φρέντι βρέθηκε στη μικρή περιοχή μπροστά από τον Πάρντο.

Η αποβολή του Ιάγο Μποουθόν στο 30’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα ήταν το στοιχείο που έκρινε το παιχνίδι, αφού η Ομόνοια προσπάθησε, αλλά με παίκτη λιγότερο δεν μπόρεσε να κρατήσει μέχρι τέλους.

Οι γαλαζοκίτρινοι δεν έπαιξαν ιδιαίτερα καλή μπάλα και είναι χαρακτηριστικό πως πέρα από τα τρία γκολ, έκαναν μόλις 1-2 καλές φάσεις. Μάλιστα στο β’ μέρος δεν έφτιαξαν ευκαιρίες, πέρα από τα δύο γκολ.

Το «τριφύλλι» ήταν καλύτερο στα πρώτα 30’ λεπτά, ενώ και στη συνέχεια δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, με την αποβολή να κοστίζει πολύ στο τέλος.

Ξεκίνησε καλύτερα η Ομόνοια
Μέχρι το 30’ η Ομόνοια πίεζε ψηλά, δεν άφηνε χώρους στον ΑΠΟΕΛ, που διαθέτει άξονα-φωτιά, ενώ οι ακραίοι χαφ των πρασίνων σύγκλιναν προς τα μέσα την ώρα που έβγαιναν μπροστά οι γαλαζοκίτρινοι, στενεύοντας την άμυνα. Στην επίθεση το «τριφύλλι» έριχνε την μπάλα στα άκρα και εκμεταλλευόταν την ταχύτητα του, δημιουργώντας φάσεις.

Οι πράσινοι έδειχναν να το θέλουν παραπάνω και φάνηκαν να ελέγχουν το παιχνίδι στο πρώτο μισάωρο, τη στιγμή που ο ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ πίσω σε απόδοση.

Πίσω ο ΑΠΟΕΛ
Το 4-4-2 δεν βγήκε του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, η ομάδα του είχε ανούσια κατοχή και έλλειψη σωστών επιλογών, κάτι που φαινόταν στις γιόμες που δοκίμαζαν και στο γεγονός ότι η πρώτη τελική φάση ήρθε στο 38’.

Στο 30’, με την αποβολή του Μποουθόν, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε μέτρα, αλλά και πάλι ήταν ανούσιος με την μπάλα. Ο Σολωμού ήταν ο παίκτης που κράτησε την ομάδα του, αφού πριν σκοράρει στο 42’, έσωσε την ομάδα του στο 37’, όταν απέκρουσε μπροστά από τον Φρέντι.

Μαζεύτηκε η Ομόνοια
Με την έναρξη του β’ μέρους η Ομόνοια μαζεύτηκε, με τους Κασέκε και Μακρίδη να κρατάνε τον (κρίσιμο) άξονα και τον Λεάντρο να βγαίνει από αριστερά στην επίθεση και να στηρίζει πίσω στην άμυνα. Ο ΑΠΟΕΛ από την πλευρά του, δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και χωρίς να κυκλοφορεί ιδιαίτερα την μπάλα, δεν κούρασε την αμυνόμενη Ομόνοια.

Γκολ κόντρα στο ματς
Παρόλα αυτά, μέσα σε τέσσερα λεπτά (74’-78’) ήρθε η ανατροπή για τον ΑΠΟΕΛ, με δύο γκολ του Σολάρι.

Στο 74’ ο Αργεντινός, στην πρώτη φάση του (βραχυκυκλωμένου) ΑΠΟΕΛ στο β’ μέρος σκόραρε μετά από στημένο του Μαντούκα (κόρνερ) και άγγιγμα του Μοράις στην μπάλα.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Σολάρι βρέθηκε στην άλλη άκρη της παράλληλης σέντρας του Τρισκόφσκι και δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 3-1 για τον ΑΠΟΕΛ.

Μετά το τρίτο του ΑΠΟΕΛ, το παιχνίδι «χάλασε», αφού οι γαλαζοκίτρινοι πήραν αυτό που ήθελαν, ενώ η Ομόνοια δεν είχε τις δυνάμεις να αντιδράσει.

MAN OF THE MATCH:
Εστεμπάν Σολάρι – Τέσσερα λεπτά μετά που μπήκε (70’) στο παιχνίδι πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (74’) και στο 78’ έκανε το 3-1, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι. Ο Αργεντινός έδειξε ότι διαθέτει εξαιρετικές τοποθετήσεις και εκτελεστικές ικανότητες.

UP:
Άθως Σολωμού – Ο Κύπριος αμυντικός πέτυχε στο 42’ την ισοφάριση για τον ΑΠΟΕΛ με ένα σουτ έξω από την περιοχή και διαμέσου της κλειδαρότρυπας, ενώ μερικά λεπτά προηγουμένως έσωσε βέβαιο γκολ, όταν ο Φρέντι βρέθηκε φάτσα με τον Πάρντο.

DOWN:
Ιάγο Μποουθόν – Ο Ισπανός άφησε την ομάδα του για εξήντα λεπτά με δέκα παίκτες, όταν δέχτηκε δύο κίτρινες σε οκτώ λεπτά, ένα γεγονός που καθόρισε το παιχνίδι.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:
Μάριος Τσαγγάρης – Σωστή η κόκκινη κάρτα που έδειξε στο 31’ στον Ιάγο Μποουθόν, αφού ο Ισπανός έκανε φάουλ για κάρτα στο 23’ (προηγήθηκαν προειδοποιήσεις από τον ρεφ μετά από σκληρά φάουλ και τελικά την είδε ο Μποουθόν) και οκτώ λεπτά μετά ως τελευταίος αμυντικός ανέτρεψε τον Χαραλαμπίδη.
Στο 39’ ο Φρέντι ζήτησε πέναλτι σε σπρώξιμο του Ζορζ, με τον Αγκολέζο μάλλον να τα έχει με τον εαυτό του που δεν… έπεσε, αλλά τέλειωσε τη φάση, αφού υπήρξε σπρώξιμο.
Από την Ομόνοια παραπονέθηκαν σε αρκετές περιπτώσεις μετά από υποδείξεις του κ. Τσαγγάρη και μετά το παιχνίδι τα είχαν μαζί του. Η Ομόνοια θα βγάλει ανακοίνωση για τη διαιτησία, όπως έγινε γνωστό μετά το παιχνίδι.
Με λάθη σε βάρος της Ομόνοιας στις αρχές του β’ μέρους ο α’ βοηθός Στέλιος Νικήτα, με σημαντικότερο τα δύο οφσάιντ που υπέδειξε.

Διαιτητής: Μάριος Τσαγγάρης
Γκολ: 9’ Αβραάμ / 42’ Σολωμού, 74’, 78’ Σολάρι
Κίτρινες: 45’ Γιάχιτς, 45’ Χιώτης, 49’ Σολωμού, 90’ Ολιβέιρα
Κόκκινες: 31’ Μποουθόν (2η κίτρινη)

Ομόνοια (Σοφόκλης Σοφοκλέους): Γέβριτς, Σπούνγκιν, Μποουθόν, Καρυπίδης, Σερφά, Κασέκε, Λεάντρο (74’ Αλωνεύτης), Μακρίδης, Εφραίμ (81’ Ντα Σίλβα), Αβραάμ, Φρέντι (61’ Χριστοφή).
Στον πάγκο: Γιωργαλλίδης, Μαργκάσα, Σάλατιτς, Ρενχίφο.
Εκτός 18αδας: Αλαμπί, Χ. Κυριάκου
Εκτός αποστολής: Φρασκαρέλι, Χατζηβασίλης, Χρ. Χαραλάμπους, Γιαννίκογλου, Λοΐζου.
Τραυματίες: Αγουιάρ

ΑΠΟΕΛ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Πάρντο, Σολωμού, Ολιβέιρα, Ζορζ, Πουρσαϊτίδης (46’ Αλεξάνδρου), Μοράις, Πίντο, Αντόρνο (70’ Σολάρι), Μαντούκα, Χαραλαμπίδης (60’ Μπελαΐντ), Τρισκόφσκι.
Στον πάγκο: Χιώτης, Κακά, Γιάχιτς, Σατσιάς
Εκτός 18αδας: Ηλία, Κίσσας

Εκτός αποστολής: Π. Κωνσταντίνου
Τραυματίες: Μποαβεντούρα, Μαρσίνιο, Αΐλτον

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΑΝ:
– Ο Αβραάμ τελικά πήρε τη θέση του αριστερού χαφ, με τους Χριστοφή και Αλωνεύτη να μένουν στον πάγκο. Ο Εφραίμ έπαιξε δεξιά, κορυφή ο Φρέντι και επιθετικός μέσος ο Μακρίδης. Κόφτες ήταν οι Κασέκε και Λεάντρο, με τον τελευταίο να παίζει λίγο πιο μπροστά από τον Αφρικανό. Κέντρο της άμυνας βρίσκονταν οι Μποουθόν και Καρυπίδης, αριστερό μπακ διατηρήθηκε Σοφιάν Σερφά και δεξιά ο Σπούνγκιν. Τερματοφύλακας τελικά επιλέχθηκε ο Γέβριτς.
Στο 30’, με την αποβολή του Μποουθόν, ο Σερφά πήγε στο κέντρο της άμυνας και ο Αβραάμ γύρισε πίσω ως αριστερό μπακ.
Στο 46’, χωρίς αλλαγές η Ομόνοια, αλλά ο Λεάντρο πήγε αριστερά και οι Μακρίδης και Κασέκε κρατούσαν τον άξονα, σε ένα 4-4-1.
Στο 61’ ο Χριστοφή πέρασε στον αγώνα και στην κορυφή, αντί του Φρέντι.
Στο 74’ ο Αλωνεύτης πέρασε στη θέση του Λεάντρο και αγωνίστηκε αριστερά, με την ελπίδα η Ομόνοια να εκμεταλλευτεί την φρεσκάδα και ταχύτητά του.

– Η συμπερίληψη του Αντόρνο στην ενδεκάδα είναι η μεγαλύτερη έκπληξη από τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς, που προτίμησε να αφήσει στον πάγκο τους Σολάρι και Μπελαΐντ, για να έχει ισορροπημένο πάγκο. Με 4-4-2 ο Γιοβάνοβιτς, κορυφή Αντόρνο και Τρισκόφσκι, ο Χαραλαμπίδης δεξιά και αριστερά ο Μαντούκα. Μοράις και Πίντο αγωνίστηκαν κόφτες. Ο Σολωμού επιλέχθηκε για το δεξί άκρο της άμυνας, αριστερά ο Πουρσαϊτίδης και στόπερ οι Ολιβέιρα και Ζορζ. Κάτω από τα δοκάρια βρισκόταν ο Πάρντο.
Στο 46’ ο Αλεξάνδρου μπήκε αντί του Πουρσαϊτίδη στο αριστερό άκρο της άμυνας, χωρίς αλλαγές θέσεων.

Στο 60’ ο Μπελαΐντ μπήκε ως μεσοεπιθετικός και ο Αντόρνο πήγε δεξιά, εκεί όπου αγωνιζόταν ο Χαραλαμπίδης, με τον Γιοβάνοβιτς να το γυρίζει σε 4-1-4-1, αφού ο Μοράις έμεινε μόνος κόφτης και ο Πίντο μεταφέρθηκε λίγο πιο μπροστά, μαζί με τον Μπελαΐντ.
Στο 70’ ο Σολάρι μπήκε στο γήπεδο και στην κορυφή της επίθεσης, με τον Τρισκόφσκι να πηγαίνει δεξιά.

TIMELINE:
Α’ ημίχρονο
4’ – Κόρνερ ο Εφραίμ, ο Μποουθόν έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
9’ – ΓΚΟΛ! Αβραάμ, 1-0. Προβάδισμα για την Ομόνοια με σουτ του Αβραάμ λίγο έξω από την περιοχή, μετά από εκτέλεση φάουλ-πάσα του Εφραίμ από αριστερά και κομπίνα των πρασίνων, με σκριν στο σημείο του πέναλτι. Οι παίκτες της Ομόνοιας που βρίσκονταν ακάλυπτοι στην περιοχή, δεν επηρέαζαν τη φάση.
25’ – Σέντρα του Αβραάμ από δεξιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σερφά κατέβασε στην περιοχή και πλάγια αριστερά, όμως το σουτ του κατέληξε ψηλά άουτ.
26’ – Σουτ του Μοράις έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.
33’ – Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίντο, η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.
37’ – Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια, με τον Φρέντι φάτσα με τον Πάρντο, μετά από σέντρα του Μακρίδη από δεξιά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, μετά από πίεση από τον Σολωμού.
38’ – Σέντρα του Σολωμού, κεφαλιά ο Αντόρνο από το σημείο του πέναλτι, μπλόκαρε ο Γέβριτς.
42’ – ΓΚΟΛ! Σολωμού, 1-1. Ο Αβραάμ έδιωξε με το κεφάλι, μετά από σέντρα, ο Σολωμού κατέβασε έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δεξιά των διχτύων του Γέβριτς.

Β’ ημίχρονο
56’ – Ο Εφραίμ εκτέλεσε φάουλ από σημείο μεταξύ περιοχής και κέντρου, στέλνοντας την μπάλα στο κεφάλι του Φρέντι, ο οποίος αστόχησε από καλή θέση.
74’ – ΓΚΟΛ! 1-2, Σολάρι. Πρώτη φάση στο β’ ημίχρονο για τον ΑΠΟΕΛ και γκολ. Ο Μαντούκα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μοράις βρήκε την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Σολάρι, με τον Αργεντινό να την σπρώχνει στα δίχτυα από κοντά για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.
78’ – ΓΚΟΛ! 1-3, Σολάρι. Ο Τρισκόφσκι από δεξιά μπήκε στην περιοχή και έβγαλε παράλληλη μπαλιά στον Σολάρι, ο οποίος δεν αστόχησε από τη μικρή περιοχή, για να δώσει σημαντικό προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ.

BACKSTAGE:
Διακοπή επτά λεπτών
Στο 42ο λεπτό ο Μάριος Τσαγγάρης φώναξε κοντά του τους βοηθούς, καθώς οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ άναψαν καπνογόνα. Είχε προειδοποιήσει για το άναμμα καπνογόνων όταν σημειώθηκε το 1-0. Την ίδια στιγμή έπεφταν αντικείμενα στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ με αποτέλεσμα να κτυπήσει ο Κόντης και να φύγει στο ιατρείο. Επενέβη μια διμοιρία της ΜΜΑΔ μέχρι ν’ αρχίσει το ματς μετά από 7λεπτη διακοπή. Χιώτης και Γιάχιτς είδαν την κίτρινη κάρτα επειδή πρωταγωνίστησαν στις συμπλοκές.

Υποδοχή με χωρογραφίες
Δυο μεγάλες χωρογραφίες κάλυψαν τη βόρεια και τη νότια εξέδρα, κατά την είσοδο των ομάδων. Οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ άναψαν και καπνογόνα.

Οδηγίες Λάρκου στο υπόγειο
Με ένα μπλοκάκι περίμενε ο Νεόφυτος Λάρκου τους παίκτες της Ομόνοιας στο υπόγειο πάρκινγκ του ΓΣΠ, πριν βγουν για αναγνωριστική βόλτα. Τους έδινε οδηγίες ενώ ο Μιλτιάδης Νεοφύτου τους εμψύχωνε. Ο πρόεδρος της Ομόνοιας με τον τιμωρημένο προπονητή και όσους έμειναν εκτός 18αδας είδαν το ματς από τα boxes.

Επεισόδια
Συμπλοκές σημειώθηκαν γύρω στις 13:00 στο κέντρο της Λευκωσίας, κοντά στον αστυνομικό σταθμό Λυκαβητού, αλλά και 45 λεπτά πριν τη σέντρα, κατά την άφιξη των οργανωμένων του ΑΠΟΕΛ που κινήθηκαν απειλητικά προς τη δυτική, όπου βρίσκονται φίλοι της Ομόνοιας. Με την παρέμβαση της αστυνομίας η ένταση εκτονώθηκε.

Στο γήπεδο οι τραυματίες
Στη φυσούνα «συνελήφθησαν» οι Αΐλτον, Μαρσίνιο και Μποαβεντούρα, που ήταν τραυματίες. Ο πρώτος φεύγει τη Δευτέρα (12/12) για Μόναχο όπου θα υποβληθεί σε επέμβαση στους προσαγωγούς.

Ιάπωνας… on tour
Ένας νεαρός από την Ιαπωνία ήταν στο ΓΣΠ για το ντέρμπι «αιωνίων». Την προηγούμενη μέρα είχε πάει στο Ανόρθωση – Απόλλωνας. Κατέβηκε στην Κύπρο στα πλαίσια του tour που κάνει σε όλο τον πλανήτη.

Λιγότεροι παράγοντες
Δεν αποφεύχθηκε η είσοδος παραγόντων στον αγωνιστικό χώρο μετά την είσοδο των παικτών για προθέρμανση (επρόκειτο να εφαρμοστεί η προκήρυξη), όμως ήταν σαφώς λιγότεροι – ειδικά από πλευράς ΑΠΟΕΛ – σε σύγκριση με άλλες φορές. Γενικά η κατάσταση δεν ξέφυγε και ο κόσμος περιορίστηκε σε λεκτικές αποδοκιμασίες, κυρίως προς τον Πανίκο Χατζηλιασή.

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ
– Λεπτό δεν κάθισε σε όλο τον αγώνα ο Σοφόκλης Σοφοκλέους, που κοούτσαρε τους παίκτες από τα όρια της τεχνικής περιοχής.

– Σποτάκι της υποψήφιας Δημάρχου Λευκωσίας Ελένης Μαύρου έπαιζε στο γήπεδο, διαφημίζοντας τα… έργα της δημάρχου για τη Λευκωσία.

– Στο ημίχρονο κληρώθηκαν δώρα για τους κατόχους διαρκείας της Ομόνοιας. Πηγή: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ