Για χάρη του 15χρονου Κυριάκου ακούστηκε ο εθνικός μας ύμνος στην Τουρκία

71562950 2268635659925253 830769210463354880 n

Η εκπληκτική πορεία του 15χρονου Κυριάκου Χριστοδούλου είχε ως αποτέλεσμα να ανεβεί στο υψηλότερο βάθρο και να ακουστεί ο εθνικός μας ύμνος στην Αττάλεια της Τουρκίας.

Ο έφηβος από τη Λάρνακα κατέκτησε μέσα στην Τουρκία το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Muay Thai Νέων της IFMA, η οποία είναι εγγεγραμμένη στην Ολυμπιάδα ως προολυμπιακό άθλημα.

Ο 15χρονος Κυριάκος αφού κατάφερε να αποκλείσει τον Τούρκου συναθλητή του με 3-0, πέρασε στα ημιτελικά όπου αγωνίστηκε με τον Ιρακινό αθλητή νικώντας τον κι αυτόν με 3-0, στην κατηγορία των 67 κιλών στις ηλικίες 14 -15 χρόνων.

71244085 523583468409552 8756610925454163968 n

Στον τελικό βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Ρώσο αθλητή Γκάρι Φούλιν τον οποίο και νίκησε με 2-1 καταφέρνοντας να γίνει ο πρώτος Κύπριος αθλητής που καταφέρνει μία τέτοια διάκριση.

Να σημειωθεί ότι στη διοργάνωση έλαβαν μέρος δώδεκα αθλητές από δώδεκα διαφορετικές χώρες.

Αργυρός στο Παγκόσμιο της IFMA o Κύπριος Αλέξανδρος Κκωστή

Μεγάλη επιτυχία και για τον νεαρό Κύπριο μαχητή του Muay Thai, τον Αλέξανδρο Κκωστή, που κατάφερε πριν λίγες ώρες να βρεθεί στην δεύτερη θέση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Muay Thai Νέων στην Αττάλεια της Τουρκίας.

Ο Κκωστή, αθλητής του Βαλεντίνου Νεοφύτου στο ‘All Powers Gym’, κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στους αγώνες έπειτα από τρεις νίκες απέναντι σε αθλητές από Πολωνία, Λευκορωσία και Λετονία.