Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Conference League – Νικησε 1-0 την Φιορεντίνα με το γκολ του Ελ Κααμπί στο 116

«Τρέλανε» την Ευρώπη ο Θρύλος: Με γκολάρα του Αγιούμπ Ελ Κααμπί στο 116’ ο Ολυμπιακός «πάτησε» την Φιορεντίνα και κατέκτησε το Europa Conference League.

IMG 8814 Conference League, ΟλυμπιακοΣ, Ολυμπιακός Πειραιώς, Ποδόσφαιρο
CONFERENCE LEAGUE 2023-2024 / ΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ. (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε τα τελευταία λεπτά της παράτασης (0-0 κ.δ.) για να φτάσει στη μεγαλύτερη επιτυχία της Ιστορίας του και συνολικά του ελληνικού ποδοσφαίρου σε διασυλλογικό επίπεδο, καθώς κατάφερε να νικήσει με 1-0 τη Φιορεντίνα στον τελικό του Conference League στην OPAP ARENA.

«Λυτρωτής» για τους Πειραιώτες ο Ελ Κααμπί που στο 116′ νίκησε την ιταλική άμυνα για να διαμορφώσει το αποτέλεσμα και να χαρίσει το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο σε ελληνική ομάδα.

Η «μαγική» κεφαλιά του Ελ Κααμπί έπειτα από τη σέντρα του Έσε χάρισε έστειλε τους Πειραιώτες στα ουράνια.

Σε έναν τελικό για πολύ γερά νεύρα, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν στην παράταση και να κάνουν δικό τους το Europa Conference League, καθώς ο Κάρμο έκανε μία απίθανη επέμβαση στο 120′ σε κοντινό πλασέ του Ικονέ.