Πρωταθλήτρια Κύπρου η Ομόνοια έπειτα από 11 χρόνια! (ΒΙΝΤΕΟ)

Το 21ο πρωτάθλημα στην ιστορία της πανηγυρίζει απόψε η Ομόνοια

ImageHandler 8

Το 21ο πρωτάθλημα στην ιστορία της πανηγυρίζει απόψε η Ομόνοια, η οποία επέστρεψε στην κορυφή του Κυπριακού πρωταθλήματος έπειτα από 11 χρόνια. Νίκησε την σκληροτράχηλη ΑΕΚ Λάρνακας με 0-1 στην Αρένα και σε συνάρτηση με την ισοπαλία του Απόλλωνα 2-2 με τον Ολυμπιακό στο Τσίρειο έμεινε στην δεύτερη θέση, έχοντας 5 βαθμούς από την πρώτη Ομόνοια.

Οι δύο αγώνες ξεκίνησαν στις 19:00 και μέχρι το πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε κάποιο γκολ. Στην επανάληψη η Ομόνοια και ο Απόλλωνας μπήκαν εξαιρετικά, με τους πράσινους να ανοίγουν το σκορ με τον Φώτη Παπουλή στο 49ο λεπτό. Από την άλλη ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με τον Πίττα στο 46ο, για να έρθει ο Μάντζη στο 53ο να φέρει τον αγώνα στα ίσα. Ο Ζαχαρίου ισοφάρισε στο 68ο λεπτό, με την φάση να εξετάζεται από το VAR και να μετράει κανονικά το γκολ. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει, ισοφαρίζοντας με τον Γκεριέρ στο 88ο λεπτό, με τους γαλάζιους όμως να μην καταφέρνουν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ της ανατροπής.