Πραγματοποιείται την Τρίτη 30 Ιουλίου 2024 από τις 9:00π.μ – 10:30π.μ στο Πολιτιστικό Κέντρο Αγίας Νάπας «Γιώργος Σεφέρης» η αρχική Διαβούλευση/παρουσίαση του έργου «Μελέτη τεκμηρίωσης της βιωσιμότητας για την εγκαθίδρυση συστήματος διαλογής στην πηγή και χωριστής συλλογής ανακυκλώσιμων και οργανικών/βιολογικών αποβλήτων και εφαρμογή συστήματος Πληρώνω ΄Οσο Πετώ (ΠΟΠ) με προπληρωμένη σακούλα για τον Δήμο Αγίας Νάπας».
Συγκεκριμένα, θα γίνει η παρουσίαση των προνοιών του συστήματος, των διαδικασιών που θα ακολουθηθούν για την εκπόνηση και ολοκλήρωση των μελετών και συζήτηση επί άλλων θεμάτων ή προβληματισμών που θα τεθούν από τους παρευρισκόμενους. Όπως επισημαίνεται από τους διοργανωτές η παρουσία όλων είναι απαραίτητη.
Το έργο υλοποιείται στο πλαίσιο του προγράμματος Πολιτικής Συνοχής «ΘΑλΕΙΑ 2021-2027 με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής ΄Ενωσης.