Ελένη Αρτυματά: Εκτός ημιτελικών αλλά με ατομικό ρεκόρ

43 Ελένη Αρτυματά

Εκτός ημιτελικού στα 400μ. έμεινε η Κύπρια Πρωταθλήτρια Ελένη Αρτυματά στο 35ον Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού, στη Γλασκώβη.

Σύμφωνα με την ΚΟΕΑΣ, η Ελένη Αρτυματά πέτυχε ατομική επίδοση με 53.49 στην 5η προκριματική σειρά στα 400μ., ωστόσο η Κύπρια πρωταθλήτρια τερμάτισε 5η στη σειρά της και έμεινε εκτός ημιτελικού.

53032392 2151046678307793 6339037700699455488 o Ελένη Αρτυματά

Στο μεταξύ, η μάχη των Κύπριων αθλητών και αθλητριών στο 35ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου συνεχίζεται αύριο, με τα βλέμματα να είναι στραμμένα στην προσπάθεια του Μίλαν Τραϊκοβιτς.

Αύριο αγωνίζονται λίγο μετά το μεσημέρι στον προκριματικό των 60μ. με εμπόδια ο Μίλαν Τραϊκοβιτς, ο Ανδρέας Χ΄΄Θεωρής  στα 60μ. και η Σκεύη Ανδρέου επίσης στα 60μ.

Όπως αναφέρει η ΚΟΕΑΣ, ο Τραϊκοβιτς συμμετείχε πριν από μερικές μέρες στο International World Indoor Tour στο Ντύσελντορφ της Γερμανίας, κατακτώντας τη 2η θέση με 7.52, όσο και ο νικητής του αγωνίσματος Ισπανός Ορλάντο Ορτέγκα.

Ο πρωταθλητής με την επίδοση 7.52 έχει την 4η καλύτερη σε Παγκόσμιο επίπεδο, την 2η καλύτερη στην Ευρώπη και πανέτοιμος να διεκδικήσει θέση στο βάθρο. Πριν από δύο χρόνια το 2017, ο Μίλαν  αγωνίστηκε στον τελικό στο Βελιγράδι όπου τερμάτισε 6ος με 7.60. Στον προκριματικό πέτυχε 7.56 που ήταν παγκύπριο ρεκόρ.

Η Σκεύη Ανδρέου στα 60μ. έχει ατομική επίδοση 7.40 και ο Χ΄΄Θεωρής 6.78 και θα προσπαθήσουν να τις βελτιώσουν.