ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ: Γύρισε από την «κόλαση» η ΕΝΠ και έριξε στο καναβάτσο τον ΑΠΟΕΛ

Ένα ντέρμπι αντάξιο της ποιότητας των δύο ομάδων

275659339 649958519559533 9104248232031215954 n exclusive

Σε ένα καταπληκτικό ντέρμπι που ολοκληρώθηκε μόλις πριν από λίγο η Ένωση Νέων Παραλιμνίου γύρισε από την κόλαση του -19 και επιβλήθηκε του ΑΠΟΕΛ με 65-60.

275419397 649958542892864 8896731302428934139 n exclusive

Ένα ντέρμπι αντάξιο της ποιότητας των δύο ομάδων με τους γαλαζοκίτρινους να μπαίνουν αφιονισμένοι στο γήπεδο και να «κλειδώνουν» τα επιθετικά ατού των βυσσινί, επιτρέποντας τους να σκοράρουν μόλις 21 πόντους το πρώτο ημίχρονο και 8(!) στο πρώτο δεκάλεπτο για να προηγηθούν με +19 (21-40).

Το δεύτερο ημίχρονο στο παρκέ εμφανίστηκαν δύο διαφορετικές ομάδες. Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου πραγματικά αγνώριστη, με τους παίκτες του Ζάκη Παπαδόπουλου να «μασούν σίδερα» στην άμυνα και να ροκανίζουν λεπτό με λεπτό τη διαφορά μειώνοντας σε 41-51.

Η αντεπίθεση δεν σταμάτησε όμως εκεί, αφού με το σκορ στο 43-53 οι βυσσινί έτρεξε ένα 12-0 σερί για να προηγηθεί με 55-53.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε θρίλερ. Οι δύο ομάδες πάλευαν πόντο πόντο με τους βυσσινί να κρατούν μία μικρή διαφορά. Ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε σε 58-58, ο Μπέργκετ έβαλε μεγάλο καλάθι για το +2 (60-58), ενώ στη συνέχεια το κρύο αίμα του ΜακΛέλαν και οι 4/4 ελεύθερες βολές (64-60) έδωσαν το ροζ φύλλο στην Ένωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-17, 21-40, 41-51, 65-60