Το Λύκειο Κοκκινοχωρίων Φώτη Πίττα παρουσιάζει τη θεατρική παράσταση «Σμύρνη μου αγαπημένη» στα πλαίσια των 34ων Παγκύπριων Αγώνων Σχολικού Θεάτρου αυτή την Κυριακή, 19.3.2023 στις 8.00 μ.μ. στο Κοινοτικό Μέγαρο Φρενάρου.
Το έργο αποτελεί διασκευή του θεατρικού κειμένου της Μιμής Ντενίση. Ένα μοναδικό σεργιάνι στις συνοικίες, στους ήχους και τις μυρουδιές της κοσμοπολίτικης Σμύρνης, μα και στο τραγικό τέλος της… 100 χρόνια μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή. «Αν σε βρούνε τα δύσκολα και δε θέλεις να πεθάνεις, να θυμάσαι, μην ξεχνάς».
Είσοδος ελεύθερη.