Έκανε το 2-1 η Μακάμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό

a 55
a 7537
Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων για τρία δεκάλεπτα στο παρκέ της «ΝΟΚΙΑ Αρένα» του Τελ Αβίβ, μείωσε από το -15 στον πόντο, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα, 65-62, από τη Μακάμπι, η οποία μετρά πλέον το 2-1 σε νίκες…

Η «ομάδα του λαού» πλέον προηγείται με 2-1, στη σειρά των play-offs της Euroleague, θέλει ακόμα μία νίκη για να πάει στο Final Four της Κωνσταντινούπολης και δυσκολεύει την δουλειά του «τριφυλλιού».

Την Πέμπτη (29/3, 22:05) ο κάτοχος του τίτλου θα κάνει την ύστατη προσπάθεια για ισοφάριση, προκειμένου να αποτρέψει την πρόκριση της αντιπάλου του και να έχει αυτός τον τελευταίο λόγο, σε 5ο αγώνα στο ΟΑΚΑ.

Πρώτος σκόρερ της Μακάμπι αναδείχτηκε ο Οχαγιόν (12π.) ενώ μοίρασε και 6 ασίστ και έκανε 3 κλεψίματα. Ο Σμιθ ήταν ουσιαστικός με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τον Παναθηναϊκό, ο Μπατίστ σημείωσε 13 πόντους εκ των οποίων τους 7 στη 2η περίοδο. Ο Βουγιούκας που έδωσε το έναυσμα για ανάκαμψη στις αρχές της 3ης περιόδου με 6 σερί πόντους σταμάτησε στους 11 και 10 είχε ο Διαμαντίδης.

Άσχημη εκκίνηση

Με εξαίρεση, ένα μικρό διάστημα, όταν απάντησε με σερί 0-5, στο αρχικό 5-0 σερί της Μακάμπι, ο Παναθηναϊκός ήταν κατώτερος των περιστάσεων στην πρώτη περίοδο. Ούτε ο Μάριτς, ούτε ο Βουγιούκας ήταν αποτελεσματικοί στη φροντ λάιν και στο μαρκάρισμα του Σχορτσανίτη, με τον τελευταίο να κάνει το 6-5 με μία βολή. Έκτοτε, η Μακάμπι απάντησε με σερί 10-0, με πολύ καλή άμυνα, εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και τρίποντα από Οχαγιόν και Μπλου, 16-5. Βουγιούκας, Καλάθης και Σάτο μείωσαν σε 18-11, αλλά δύο ακόμη τρίποντα, ένα ακόμη από τον Ντέιβιντ Μπλου (2η λάθη στο 1ο δεκάλεπτο) και ένα από τον Ταλ Μπούρσταν απέτρεψαν περαιτέρω αντίδραση του πρωταθλητή Euroleague και η πρώτη περίοδος έληξε 24-13. Αρνητικό για τη Μακάμπι τα 2 φάουλ που είχαν ήδη οι Μπλου και Οχαγιόν, μεγάλοι πρωταγωνιστές της νίκης των Ισραηλινών στο ΟΑΚΑ.

Νευρική συνέχεια

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε προσωρινά, με την έναρξη της 2ης περιόδου μειώνοντας σε 26-20. Όμως, αποδείχτηκε… απλά ένα ξέσπασμα. Μπορεί ο Μπατίστ να πέτυχε 7 πόντους στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά ο αρχηγός Δημήτρης Διαμαντίδης είχε να επιδείξει μόνο ένα τρίποντο… το μοναδικό σε 6 προσπάθειες των «πρασίνων» σ’ αυτό το 20αλεπτο. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς, χωρίς συγκέντρωση υπέπεσαν σε 11 λάθη στο ά μέρος και έδειχναν ανήμποροι να βρουν λύσεις απέναντι στην ενέργεια που έβγαζε η Μακάμπι στην άμυνα. Τα 6 κλεψίματα, τα μόνο 4 λάθη και οι 6 ασίστ των παικτών του Μπλατ συνθέτουν την εικόνα ανωτερότητας που επέδειξε η Μακάμπι για να προσπεράσει για 2η φορά με +11, 37-26 στο 28ο λεπτό -με κορυφαίους τους Σμιθ, Οχαγιόν και Μπλου (3 φάουλ απ’ το 16ο λεπτό)- ενώ «άγγιξε» και το +15, 41-26, πριν διαμορφώσει ο Καϊμακόγλου το 41-28 σκορ ημιχρόνου.

Πήρε μπρος στην άμυνα

Οι φωνές του Ομπράντοβιτς προς τον Βουγιούκα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους… έπιασαν τόπο. Ο διεθνής σέντερ μπήκε μέσα… αφηνιασμένος και πέτυχε τους 6 πρώτους πόντους από επιμέρους σκορ 2-8 του Παναθηναϊκού, 43-36, με κάρφωμα του Περπέρογλου. Ήταν όμως η άμυνα του Παναθηναϊκού που είχε βελτιωθεί: η Μακάμπι είχε υποπέσει σε 4 λάθη στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου… όσα είχε κάνει δηλαδή στο πρώτο μέρος. Τρεις πόντοι του Οχαγιόν, απομάκρυναν τη Μακάμπι 46-36, αλλά ο Παναθηναϊκός ξαναμείωσε με επιμέρους σκορ από τις αρχές της 3ης περιόδου 5-13, 46-41. Σμιθ και Ελιγιάχου απάντησαν, 50-42 και ο Μπατίστ διαμόρφωσε το 50-44 στο 30΄.

Το πάλεψε, αλλά…

Ο Παναθηναϊκός φώναξε ζωντανός με την επιστροφή στο παρκέ για το τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο. Μπατίστ, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης και Καϊμακόγλου έκαναν το 61-58. Ο Καλάθης, αφού πρώτα αστόχησε σε τρίποντο, μείωσε σε 61-60 εν συνεχεία. Ολιγωρία στην άμυνα αμέσως μετά για τους «πράσινους», την οποία δε συγχώρησε ο Σμιθ, 63-60. Ο Λαμόνικα καταλόγισε βήματα στον Διαμαντίδη με εναπομείναντα χρόνο 1.30΄΄ και η Μακάμπι άρχισε να κάνει φάουλ στον Παναθηναϊκό… χωρίς κόστος για τους γηπεδούχους, καθώς είχαν μόνο 1 μέχρι εκείνη τη στιγμή στην 4η περίοδο. Ο Καλάθης κατάφερε και μείωσε στον πόντο, 63-62, μέσα στην «κολασμένη» ατμόσφαιρα του κλειστού της Μακάμπι, αλλά όλα κρίθηκαν όταν ο Χέντριξ πήρε το επιθετικό φάουλ, μετά από κόψιμο του Μπατίστ στο Λάνγφορντ και σκόραρε, 65-62. Ο Καλάθης δεν είχε τύχη έξω από τα 6.75… ο Λάνγκφορντ πήρε το ριμπάουντ και η Μακάμπι πήρε προβάδισμα στη σειρά.

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Μαρτίν (Ισπανία), Ανκαραλί (Τουρκία)

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-28, 50-44, 65-62

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Ντέιβιντ Μπλατ): Παπαλουκάς, Χέντριξ 9, Σμιθ 11, Μπλου 8 (2), Ελιγιάχου 8, Πνίνι 2, Μπούρστεϊν 3 (1), Οχαγιόν 12 (1), Τζέιμς, Σχορτσανίτης 8, Λάνγκφορντ 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 13, Σάτο 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8 (2), Βουγιούκας 11, Καλάθης 11, Σμιθ, Καϊμακόγλου 7 (1), Γιασικεβίτσιους.

Πηγή: Woop.gr