Αναγέννηση Δερύνειας – Ονήσιλος 2-1: Μίλησε η παράδοση! (photos)

a 9
a 5687

Από νωρίς “καθάρισε” το τοπικό ντέρμπι η ομάδα μας η οποία με γκολ του Πιερέττη και Ριμπέιρο σε 2ο και 15ο λεπτό αντίστοιχα επιβλήθηκε των γηπεδούχων με σκορ 2-1, υπερασπιζόμενη έτσι την παράδοση που τη θέλει να παίρνει το τοπικό ντέρμπι απέναντι στην Αναγέννηση. Η ομάδα μας ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και είχε τον καθοριστικό έλεγχο του παιχνιδιού.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυναμικά και είχαν πολλές ευκαιρίες, τις οποίες όμως απέκρουσε ο συγκλονιστικός τερματοφύλακας της ομάδας μας. Το γκολ για την Αναγέννηση πέτυχε ο Γιαννακού στο 95′ με σουτ εκτός περιοχής. Καθοριστικό ρόλο για την ομάδα της Αναγέννησης έπαιξε και η παρουσία του Πανίκου Μαυρουδή, οποίος μεταγράφηκε φέτος στην Αναγέννηση αλλά είναι γέννημα θρέμμα του Ονήσιλου, και καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα φάνηκε πως είναι ποδοσφαιριστής με μεγάλο ποδοσφαιρικό ταλέντο.