Ταπείνωση κι εκδίκηση, 4 χρόνια μετά (videos)

a 47
a 2351

Οι τουλίπες άνθισαν τέσσερα χρονιά μετά τον τελικό του Μουντιάλ της Νότιας Αφρικής.

Η νεανική ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ εκδικήθηκε την Ισπανία στο “Arena Fonte Nova”… κερνώντας την πέντε γκολ.

Αν και ο Τσάμπι Αλόνσο άνοιξε το σκορ, από λανθασμένη υπόδειξη πέναλτι στο 27′, οι Ολλανδοί στη συνέχεια ήταν ασταμάτητοι!

Δύο γκολ από τους Φαν Πέρσι και Ρόμπεν και άλλο ένα από τον Ντε Φράι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους και… χάρισαν στους Ισπανούς τη μεγαλύτερη ήττα της ιστορίας τους.

Ο Ίκερ Κασίγιας δέχτηκε γκολ ύστερα από 477 λεπτά και συνέχεια ήρθαν άλλα τέσσερα.

Το ματς

Το ματς ξεκίνησε με την Ισπανία να μπαίνει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Μάλιστα, από ένα λάθος του Ριτσόλι στο πέσιμο του Ντιέγκο Κόστα, ο Τσάμπι Αλόνσο έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

a1 10

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου όμως ο Φαν Πέρσι έκανε καταπληκτική κούρσα στον κενό χώρο και έπιασε μια απίστευτη κεφαλιά κάνοντας το 1-1.

a2 7

Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 53′ ο, ο Ρόμπεν έβαλε την την ομάδα του μπροστά στο σκορ, αφού έκανε υποδειγματικό κοντρόλ και αφού προτίμησε να ταλαιπωρήσει τους αντίπαλους αμυντικούς.

a3 5

11 λεπτά αργότερα, ο Βτε Φρέι, εκμεταλλεύτηκε την εκτέλεση φάουλ του Σνάιντερ και μεγάλωσε το δείκτη του σκορ.

Η Ολλανδία δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και συνέχισε το… βιολί της.

Ο Φαν Πέρσι έκανε δύο τα τέρματά του στο 72′ και 8΄αργότερα ο Ρόμπεν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, σημειώνοντας ένα ακόμη εντυπωσιακό τέρμα.

Αφού έφυγε από τη σέντρα, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.