Κυπελλούχος η Ανόρθωση

a 329
a 7325
Η Ανόρθωσις Αμμοχώστου νίκησε την Ομόνοια με 3-1 (30-28, 21-25, 32-30, 25-22) στον τελικό στη Λάρνακα και κατέκτησε το Κύπελλο Κύπρου 2012. MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Μαντέκας της Ανόρθωσης…

Μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό αντάξιο του ονόματος των δύο ομάδων η Ανόρθωση κέρδισε την Ομόνοια με 3-1 κατακτώντας το 15ο κύπελλο της ιστορίας της. Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός προσφέροντας πλούσιο θέαμα και βόλεϊ υψηλού επιπέδου στους φίλους της πετόσφαιρας. Η Ομόνοια παρουσιάστηκε ψυχωμένη και με αγωνιστικό σθένος πίεσε στα άκρα τη δευτεραθλήτρια Ανόρθωση.

Στο πρώτο σετ η «Κυρία» χρειάστηκε να φτάσει στο 30-28 για να πάρει το προβάδισμα, ενώ στη συνέχεια οι τριφυλλοφόροι ισοφάρισαν σε 1-1 παίρνοντας το 2ο σετ με 25-21 δείχνοντας ότι θα παλαίψουν με όλες τους τις δυνάμεις για τον τίτλο.

Το κρίσιμο τρίτο σετ είχε ανάλογη εξέλιξη με το πρώτο όπου μετά από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ η Ανόρθωση κατάφερε να επικρατήσει στις λεπτομέρειες με 32-30 παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1 σετ. Στο τρίτο σετ η Ομόνοια φάνηκε να μένει από δυνάμεις και με την ψυχολογία εναντίον της λόγω της απώλειας του τρίτου σετ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-5 και 16-11 και ο τίτλος άρχισε να παίρνει «κυανόλευκο» χρώμα. Η Ανόρθωση παίζοντας εξαιρετικά και περιορίζοντας τα λάθη, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα παρά τη μείωση του σκορ από την εφτάψυχη Ομόνοια και κατέκτησε το τέταρτο σετ με 25-22 και τον αγώνα με 3-1 σετ παίρνοντας έτσι το κύπελλο.

Αυτός ήταν ο 15ος τίτλος κυπέλλου της Ανόρθωσης σε 25 συνολικά παρουσίες σε τελικό και ο πρώτος μετά το 2005 «σπάζοντας» έτσι το αρνητικό σερί των τριών τελευταίων χρόνων σε τελικούς.

Πηγή: SigmaLive.com