Στους 16 ο Ολυμπιακός, εκτός ο ΠΑΟΚ

FD2543D583C631D6EC227158A9A3ADAB

Μια νίκη και μια ήττα ήταν ο χθεσινοβραδινός απολογισμός για τις δύο ελληνικές ομάδες που συμμετέχουν στο Europa League. Ο μεν Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τη Ρουμπίν Καζάν στο Καραϊσκάκη και προκρίθηκε στη φάση των “16”, ο δε ΠΑΟΚ έχασε στην Τούμπα με 0-3 από την Ουτινέζε και είναι εκτός της επόμενης φάσης της διοργάνωσης…

Ολυμπιακός – Ρουμπίν Καζάν 1-0
Στις «16» καλύτερες ομάδες του Europa League ανήκει από απόψε το βράδυ ο Ολυμπιακός, έπειτα από τη μεγαλειώδη νίκη-πρόκριση με 1-0 επί της Ρούμπιν Καζάν, στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Το γκολ για τους ερυθρόλευκους σημείωσε με κεφαλιά ο Τζεμπούρ στο 13′ λεπτό, μετά από την εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα και την πρώτη κεφαλιά πάσα του Μαρκάνο.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Κορυφαίος της αναμέτρησης, ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Ρόι Κάρολ, που κράτησε ανέπαφη την εστία της ομάδας του.
Στη φάση των «16» η ομάδα του Ολυμπιακού θα αντιμετωπίσει τη Μέταλιστ.

ΠΑΟΚ – Ουτινέζε 0-3
Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στον επαναληπτικό του 0-0 του Φρίουλι με την Ουντινέζε για τη φάση των «32» του Europa League.

Ο Δικέφαλος ηττήθηκε στην Τούμπα με 3-0 από την ιταλική ομάδα και έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού.

Το σκορ για τους Ιταλούς άνοιξε ήδη από το 6′ λεπτό της αναμέτρησης ο Ντανίλο με κεφαλιά. Το 2-0 έγινε στο 15΄λεπτό με όμορφη εκτέλεση φάουλ του Φλόρο Φλόρες και παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, η Ουντινέζε έκανε στο 51′ το 3-0, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντομίτσι.